Извънсъдебно разрешаване на спорове чрез медиация. Добър медиатор в София Цена на Медиация

Медиация

Извънсъдебно разрешаване на спорове чрез медиация. Добър медиатор в София Цена на Медиация

Център по Медиация в София

Извънсъдебно разрешаване на спорове чрез медиация.

ENGLISH     Português

Медиацията е доброволна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която медиатор, подпомага спорещите страни сами и по своя воля да постигнат споразумение изгодно и за двете страни.

Процедурата може да се приложи във всяка фаза на даден спор. Препоръчително е процедурата да започне непосредствено след възникване на спора, преди неговата ескалация и преди внасянето му в Съда.
•     Двете или една от страните се обръщат към медиатор, медиаторът предприема действия за установяване на контакт с другата страна.
•     Двете страни се съгласяват да разрешат спора си чрез процедура по медиация и посочат конкретния медиатор.
•     Сключва се споразумение за провеждане на медиация, което описва начините и условията, по които ще се проведе медиацията.
•     Провеждат се сесии по медиация – общи и индивидуални
•     Освен ако страните не се договорят за друго, всяка една от тях има право да разполага със съветник по време на медиацията.
•     Страните не са задължени да постигнат уреждане на спора – те могат да се споразумеят по всички, по някои или по нито един от въпросите, предмет на спора.
•     Няма изискване за действителност на споразумението, но най-често то се сключва в писмена форма.
•     Писменото споразумение се подписва само от страните по спора. Ако страните поискат то може да се завери нотариално или ако е налице висящ спор – да го представят на съда за одобрение като съдебна спогодба. По този начин спогодбата има изпълнителна сила.

Медиацията е най-лесния и безболезнен начин за извънсъдебно разрешаване на спорове между две или повече страни чрез посредничеството на медиатор.

Страните определят своите интереси и приоритети, и имат възможност да контролират резултата от процедурата като запазват взаимоотношенията по между си.
От изключителна важност е, че чрез медиацията се спестява време и е по-евтина в сравнение със съдебната процедура, като тя се провежда в приятна и добронамерена среда и в удобно за страните време.
При нея разговорите и споразуменията между страните се запазват поверителни, което я прави предпочитан начин за решаване на спорове.
Медиацията е процедурата, при която не се налага чужда воля върху страните и няма губеща страна.
Спорове, при които можем да ви помогнем да решите чрез медиация са:

  • търговски спорове – Спорове между търговци; неуредици и конфликт по търговски сделки; между съдружници в търговски дружества; банки и финансови институции; други финансови спорове; при конкуренция; интелектуална собственост и др.
  • застрахователни спорове – спорове при застраховки, изплащане на застрахователни обезщетения и др.
  • трудови спорове – трудови договори –сключване и прекратяване, обезщетения и трудови възнаграждения, трудов стаж, колективни трудови договори и др.
  • непозволено увреждане – имуществени и не имуществени вреди
  • спорове по наемни отношения – спорове при наемна цена;спорове при повреди; изваждане на наемател от помещение и др.
  • потребителски спорове – гаранционни срокове и рекламации за стоки
  • спорове от сферата на строителството – между граждани, граждани и строители, архитекти, проектанти, контрагенти и строители и др.
  • спорове от публичен интерес – екологични, етнически, партийни и др.
  • семейни спорове – семейни спорове и спорове при развод.
  • трансгранична медиация – извънсъдебно разрешаване чрез медиация на търговски, потребителски, семейни между страни на спора, намиращи на територията на различни държави.

Предпоставките за успешна медиация са:

Позитивно мислене. Започнете медиацията с очакването, че тя ще приключи с взаимноприемливо споразумение.
Активно слушане. Изслушвайте другата страната и бъдете гъвкави в подхода си към разрешаване на проблемите.
Реализъм. Избягвайте крайни и немотивирани искания към другата страна.
Стремеж към конструктивно сътрудничество. Работете заедно с медиатора и се отнасяйте любезно и с уважение към другата страна. Не прекъсвайте медиатора или другата страна по спора по време на процедурата по медиация.
Креативност. Търсете творчески решения. Придвижвайте конфликтните позиции по посока  към намиране на общи интереси.

Ролята на медиатора:

Медиаторът представя процедурата и правилата, които страните се договарят, че ще следват.
Медиаторът изслушва гледните точки и изявленията на всяка една страна, без да изказва мнение или заключение, свързано със спора.
Медиаторът подпомага страните да изяснят причините за спора, най-общо чрез съсредоточаване на дискусията предимно върху техните интереси, а не върху правните им позиции.
Медиаторът улеснява комуникацията между спорещите страни и трансформира противопоставянето в спора в сътрудничество за разрешаването му.
Медиаторът се опитва да придвижи страните отвъд дискусията за това, кое е правилно и кое погрешно, и се опитва да ги насочи към разглеждане на възможности, които биха довели до споразумение.
Медиаторът е безпристрастен в процедурата на медиация. Той не е съдия, не е арбитър, нито адвокат на която и да е от страните.
Медиаторът не дава никакви правни или професионални съвети или информация.
Медиаторът се отнася към всички коментари и изявления, направени от всяка една от страните в индивидуална сесия, като към конфиденциална информация, освен ако страната пожелае друго.
Медиаторът може да подпомогне спорещите като очертае условията на постигнатото споразумение, така че страните да могат да съставят писмено споразумение.

Цени при медиацията:

  1. Страните, участващи в процедурата по медиация към нашия център, заплащат регистрационна такса и възнаграждение на медиатора (медиаторите).
  2. Страната или страните, подаващи заявление, заплащат регистрационна такса в размер на 50 лв., която осигурява започване на процедурата по медиация.
    2.1. Регистрационната такса покрива административните разходи за организиране на подготвителните дейности преди започване на процедурата. Тази такса се заплаща еднократно в деня на подаване на заявлението и не подлежи на връщане.
  3. Възнаграждението на избрания медиатор е в размер на 65 лв. за всеки астрономически час.
    3.1. При ко-медиация (с повече от един медиатор) възнаграждението се заплаща на всеки медиатор поотделно.
    3.2. Възнаграждението на медиатора се заплаща преди всяка среща (обща или индивидуална), като при продължителност повече от 1 (един) астрономически час се доплаща след проведената среща в зависимост от времетраеното й.
    3.3. Всяка страна в процедура по медиация има право да определи предварително времетраенето на всяка среща и медиаторът се съобразява с това условие.
    3.4. При заявено желание от страните срещите могат да бъдат провеждани в почивни и празнични дни. В тези случаи посоченото възнаграждение се завишава с 20 %.
    3.5. При провеждане на срещи извън гр. София страните заплащат на медиатора всички разноски по пътуването и пребиваването.
  4. За извършване на допълнителни услуги страната (страните) заплаща следните такси:
  • За изготвяне на преписи или други технически услуги във връзка с провеждането на медиацията страните заплащат предварително такса в размер на 20 лв.
    • За издаване на удостоверения или други необходими удостоверителни документи от официален държавен,общински или съдебен орган, страната заплаща всички дължими държавни такси и други разходи по издаването им, които се плащат при възлагане на медиатора да предприеме действия по тяхното получаване.
    • За изпращане на документи по пощата в страната или чужбина (таксата се определя в зависимост от пощенските разходи).
    • За изготвяне на преписи или други технически услуги във връзка с провеждането на медиацията страните заплащат предварително такса в размер на 20 лв.
  1. Заплащането на всички такси и възнаграждения се извършва от едната страна или от двете страни по тяхно споразумение.

 

 

1.Недвижими имоти